2012/11/09

Sylwester

Tytuł: "Sylwester"
Pierwszy odcinek: "Życie lekkie jak piórko"
Został wyemitowany w 1945 roku.

W innym filmie Frelenga, Łakomy kąsek (1946), po raz pierwszy wystąpił razem z Tweetym, zaś w wyreżyserowanym przez Chucka Jonesa Przestraszyć kota (1948) z Prosiakiem Porkym.
Do Tweet'ego i Porky'ego wrócę w kolejnych postach, gdzie bliżej przedstawię Wam te postacie.
Twórca: Friz Freleng (nie jestem pewna tego, czy ten Pan go stworzył, nigdzie nie mogła znaleźć dokładnych informacji)
Cechy charakterystyczne: wada wymowy - bardzo sepleni. Jego słynne powiedzonko to „A niech to szuszeł sztrzeli!”
Ilość odcinków: Ponad  90
Ciekawostka: głos Sylwestra był wzorowany na głosie Kaczora Daffy’ego (który miał być z kolei zainspirowany przez głos producenta Leona Schlesingera). Dubbingujący kota Mel Blanc twierdził, iż głos Sylwestra jest podobny do jego własnego.

 * Bajka ma 67 lat. 

* Sylwester to cierpiący w milczeniu kot dachowiec, którego ciągła frustracja wynika z nieudanych prób złapania potencjalnego lunchu – Kanarka Tweety’ego. Niestety, nawet wtedy, gdy Sylwester próbuje zrobić coś dobrego, kończy z poobijaną głową. Biedny Sylwester – jemu po prostu nie może się udać…

* Sylwester jest dumnym kotem i nigdy się nie poddaje. Mimo tego Sylwester znajduje się przeważnie po przegranej stronie w starciach z oponentami. Pokazywał się z innej strony, gdy wraz z Porkym przebywał w nawiedzonych miejscach (odgrywał wtedy rolę przerażonego kota). Najbardziej rozwinięte role miał w krótkometrażówkach Roberta McKimsona, w których próbował nauczyć łapania myszy swego synka, Sylwestra Juniora (wtedy "myszą" było potężne kangurzątko).

* Jedna z moich ulubionych bajek. Kochałam zarówno Sylwestra jak i Tweety'ego ♥ 
 A co Wy sądzicie o tej bajce ?6 comments:

 1. W 1945? To aż tak dawno ? *o*
  łał. nie miałam o tym pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja pozostaję wierna Tomowi i Jerremu, to była moja ukochana bajka. I jeszcze Struś Pędziwiatr! Chociaż wszystko, co wtedy emitowali w Cartoon Network było świetne i epickie ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, kiedyś to były porządne bajki, a nie to co jest teraz ;/

   Usuń