2012/12/20

Zwariowane melodie - podsumowanie + ŚWIĘTA + TAG

Wbrew pozorom nie jest to ostatni "bajkowy" post jakim Was uraczę. Na pewno posty te będą się pojawiać nadal, nie będą jednak to już bajki z kręgu "Zwariowanych melodii".

* * *

W moich postach pominęłam kilka postaci, o których wspomnę teraz. Są to zazwyczaj bohaterowie drugoplanowi, lub tacy, którzy pojawiali się niezmiernie rzadko.


 • Prosiak Porky
Jest to najstarsza z postaci Zwariowanych Melodii. Powstała 2 marca 1935 roku. Pierwszy odcinek został wyemitowany w 1935 roku i nosił tytuł: "Nie mam kapelusza, czyli parada młodych talentów". Twórcami Porky'ego byli Tex Awery i Bob Clampett. Zawsze się jąka, np. "Je-je-jestem Prosiak Porky". Często występuje również w zakończeniu, wychodząc z wielkiego bębna i wypowiadając słynne "I to-i to-i to by było na tyle!". • Elmer Fudd

Jest myśliwym z wadą wymowy. Konkretnie, nie potrafi mówić litery "r" – zamiast niej mówi "ł". Jego kwestie układane są tak, by jak najwięcej słów zawierało "r". Przykład: Nafaszełowałem śłutem szułniętego kłólika. Używa strzelby do polowania na króliki i kaczki. Jest niewysoki, łysy. We wczesnych odcinkach był bardzo otyły i miał względnie małą głowę. W późniejszych jest odwrotnie. Zazwyczaj chodzi w kapeluszu lub myśliwskiej czapce, chyba że odcinek dzieje się poza lasem. Pojawił się po raz pierwszy w kreskówce z serii Zwariowane Melodie pt. Aparat fotograficzny Elmera w 1940. Jego największymi rywalami są Królik Bugs i Kaczor Daffy. Wykorzystują to iż Elmer jest łatwowierny.


 • Yosemite Sam
Kowboj, który nie zdejmuje kapelusza, pojawił się po raz pierwszy w kreskówce z serii Zwariowane Melodie pt. Królik cyngiel w 1945 roku. Jego największymi wrogami są Królik Bugs i Kaczor Daffy. Yosemite Sam pojawił się też w filmie Kto wrobił królika Rogera?, usiłując zgasić ogień niedaleko fabryki gadżetów firmy ACME.
Sam w kreskówkach zazwyczaj wciela się w rolę kowboja bandyty lub pirata. Ma długie, rude wąsy, jest niski, nosi czarną maskę na twarzy i kapelusz. Jego ulubiona broń to: rewolwery (jako kowboj), szabla i armata (jako pirat). Sam jest bardzo podobny do Elmera - podobnie jak on jest niski, nosi nakrycie głowy i używa broni palnej. Ostatecznie Yosemite Sam i Elmer Fudd spotkali się jak dotąd w dwóch filmach animowanych: The Bugs Bunny's Mystery Special , gdzie Elmer jako agent służb specjalnych wynajął Sama aby pozbył się Królika Bugsa podejrzewanego o napad na bank oraz w filmie Kosmiczny Mecz (1996), gdzie we dwójkę odstrzelili jednemu z kosmitów zęby, gdy ten próbował skrzywdzić Kojota Wilusia, ubiór ich zaś i muzyka nawiązuje do filmu Pulp Fiction.


 • Skunks Pepe Le Swąd
Czarno-biały, romantyczny skunks, który pojawił się po raz pierwszy w kreskówce z serii Zwariowane Melodie pt. Kociak i jego odorator (ang. Odor-able Kitty) w 1945 roku. Okropnie śmierdzący skunks Pepé Le Swąd podkochuje się w czarno-białych kotkach, które myli ze skunksami płci żeńskiej.


 • Marsjanin Marvin
Marsjanin Marvin pojawił się po raz pierwszy w kreskówce pt. Nieziemski Królik w 1948 roku. Jego największymi wrogami są Królik Bugs, Kaczor Daffy i Prosiak Porky.

Tak Wam szczerze powiem, że
nie pamiętam żadnej bajki z nim o_O


 • Diabeł Tasmański
Pojawił się po raz pierwszy w kreskówce pt. Co nagle, to po diable (ang.Devil May Hare) w 1954 roku. Jego największymi rywalami są Królik Bugs i Kaczor Daffy. 


 • Babcia
Drugoplanowa bohaterka wielu animowanych krótkometrażówek z kotem Sylwestrem i ptaszkiem Tweetym w latach 50. i 60., stworzona przez Friza Frelenga. Jest zawsze przedstawiana jako staromodna stara panna w okularach, z siwymi włosami spiętymi w kok i w charakterystycznym dla późnego XIX wieku damskim ubraniu, zawsze z turniurą. Z natury jest dobroduszna, ale gwałtownie się zmienia, gdy jej kanarek Tweety jest w niebezpieczeństwie (najczęściej ze strony Sylwestra). Może wydawać się stereotypową starszą panią, ale w rzeczywistości jest sprytna i inteligentna.* * * 

Jeśli chodzi o same Zwariowane Melodie to są one (a raczej były) produkowane przez Warner Bros. Powstawały w latach 1929 - 1969. Liczba wszystkich odcinków to prawie 1040. 


W Polsce bajki z tej stajni były emitowane w:
 •  TVP1 (1979-1980; 1991-1992; 1994), 
 • Canal+ i Canal+ Film (1995-2007) - "Diabelski Młyn"
 • Polska Telewizja Kablowa 2 (1997)
 • Cartoon Network (1998-2009)
 • Boomerang (2005- do dzisiaj [wiem, że do dzisiaj, bo gdy czasami zdarzy mi się trafić na ten kanał mogę tam się spotkać z moimi ulubionymi postaciami ♥])
 • TV PULS (2007 - do dzisiaj)
W kioskach mogliśmy również (albo nadal możemy ?) spotkać się z czasopismami na temat Looney Tunes. Były to:
 • Królik Bugs (1992-2001)
 • Przybij piątkę ! Magazyn Królika Bugsa (2001)
 • O.K. (1998-2000)
 • Komiks Cartoon Network (1999-2001)
 • English Junior (2000-2005)
 • Deutsch Junior (2000-2004)
 • Elementarz z Bugsem
 • Królik Bugs i spółka (2009-2011)

Zwariowane Melodie zostały (prawdopodobnie) zdubbingowane w 11 językach: angielskim, niemieckim, polskim, czeskim, bośniackim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim,tureckim oraz chorwackim (w tym również w dwóch wersjach hiszpańskiego i portugalskiego, czyli europejskich i latynoamerykańskich).
Niektóre kreskówki z lat 50. są tytułowane jako Merrie Melodies w czołówce, ale w tyłówce jako Looney Tunes. Tak samo miało sprawa z odcinkami z serii z Looney Tunes, a outro było tytułowane jako Merrie Melodies.

~ ~ ~ ~

Od dzisiaj już święta (przynajmniej dla mnie). Pierniczki upieczone - ich cudowny zapach rozchodził się po całym domu ♥ Warto zaznaczyć, że to moje pierwsze samodzielnie upieczone pierniczki :D Mam nadzieję, że wszyscy przeżyją degustację xD
Choinka również ubrana. Więc teraz pozostaje upieczenie francuskich ciasteczek, makowców, serników i innych słodkości oraz przygotowywanie potraw na wieczerzę wigilijną i na święta <3 
Kocham Boże Narodzenie ♥

~ ~ ~ ~

Nigdy nie robiłam jeszcze tagu na blogu. Jest to mój pierwszy raz, a więc jeśli coś zrobię nie tak to z góry przepraszam.


"Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę” Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował."

Pytania od Tiroko

1. Masz jakieś fobie ?

Tak - panicznie boję się pająków, pszczół, os i innego fruwającego/chodzącego/pełzającego etc. robactwa (co oczywiście nie powstrzymuje mnie od robienia im zdjęć)

2. Jaki masz kubek, w którym pijesz napoje jakie tam lubisz ? 

Kubków mam dużo, ale czy mam ulubiony ? Hmmm...nie, raczej nie mam. Kocham wszystkie ♥

3. Jaki jest Twój ulubiony film ?

Hmm...filmów oglądam dużo i raczej nie mam swojego ulubionego. Ostatni, który zapadł mi w pamięć to film  "Przeczucie", o którym pisałam na blogu.

4. Co Cię motywuje do działania/funkcjonowania ?

Trudne pytanie. Chyba nie ma takiego czegoś ...

5. Przeżyłabyś dzień bez słuchania muzyki (nawet tak tylko w tle) ?

Tak. 

6. Zatańczysz/zatańczyłaś kiedyś w miejscu publicznym gangman style dance ?

Nie.

7. Jeśli ktoś dałby Ci możliwość znowu znaleźć się w jakiejś klasie, jaka by to była klasa (który etap w szkolnictwie) ?

Żadna ! Cieszę się, że już tam nie muszę wracać ! 

8. Czego się najbardziej boisz ?

Końca świata xD

9. Jaki kraj chciałabyś zwiedzić ?

Można wybrać tylko jeden ?! Szkoda :< No to weźmy hmmmm....Włochy. 

10. Lubisz naleśniki ?

Tak.

11. Mega trudne na koniec: 2 - 2*3,1231231231 =

-4,2464462462

Taguję (hmm...jedenastu osób nie mam, a więc będzie mniej):


Moje pytania:

1. Chciałabyś się cofnąć w czasie ?
2. Jakbyś mogła posiadać jakieś magiczne moce, to jakie by one były ?
3. Lubisz zimę ?
4. Odpalasz w Sylwestra fajerwerki ?
5. Jakie jest Twoje hobby ?
6. Twój ulubiony zagraniczny serial to...
7. Lubisz oglądać stare polskie komedie ? Jeśli tak, to czy masz jakąś ulubioną ?
8. Potrafisz gotować ?
9. Twoje największe dotychczasowe osiągnięcie ?
10. Masz ulubiony gatunek muzyki ?
11. Twoje ulubione/najprzyjemniejsze wspomnienie z dzieciństwa ?

* * *

Zdjęcia na dzisiaj: kolejna część wakacyjnych wspomnień :)

4 comments:

 1. Ojej, dziękuję Ci bardzo za wyróżnienie, odpowiem w dzisiejszym poście! :*

  Ależ mi się milusio zrobiło, jak tak przeglądałam te wszystkie kreskówkowe postacie...Pamiętam je! To były bajki! A nie to co teraz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co :)

   Ja też je pamiętam <3
   Dokładnie, zgadzam się !

   Usuń
 2. Tylko popatrzyłam na ten napis "looney tunes" na obrazku i momentalnie przypomniała mi się znana piosenka ze wstępu XD

  OdpowiedzUsuń