2012/12/28

Tomek i przyjaciele

Ostatni bajkowy post dotyczył podsumowania na temat Zwariowanych Melodii. Mam nadzieję, że posty o Looney Tunes dostarczyły Wam wielu miłych wspomnień :)
Od dzisiejszego posta będę Wam przedstawiać przeróżne bajki z naszego dzieciństwa.

* * *

Tytuł: "Tomek i przyjaciele"
Pierwszy odcinek: "Tomek i Gabryś"
Został wyemitowany w 1984 roku.
Twórca: Britt Allcroft, David Milton i Robert Cardona


 • "Tomek i przyjaciele" to animowany serial telewizyjny oparty na serii książeczek dla dzieci The Railway Series, napisanych przez Wilberta Awdry'ego. Program był pierwszy raz emitowany w 1984. 
 • W Polsce dawniej TVP 3 wyemitował serie 1-5. Obecnie JimJam i Polsat JimJam emitują serie 1-11, TVP1 serię 11, a MiniMini+ serie 13-15 (dawniej serie 8-10). 
 • Serial składa się obecnie z 388 odcinków podzielonych na 16 serii.
  Serie 1-12 zostały zrealizowane na taśmie 35 mm przy pomocy specjalnej kamery, która filmowała zdalnie sterowane modele lokomotyw i wagonów, wykonane w skali 0. 
 • Modele mają wymienne (choć nieruchome) „twarze”, co umożliwia pokazanie ich mimiki, a także ruchome (również zdalnie sterowane) oczy. 
 • Począwszy od filmu pełnometrażowego Bohater Torów filmy są animowane komputerowo. Powstało również 7 filmów pełnometrażowych.

Po krótce chciałabym Wam przedstawić fabułę tej bajki, bo być może są wśród Was tacy, którzy jej nie oglądali :)

Akcja serialu toczy się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku na fikcyjnej wyspie Sodor, która znajduje się w pobliżu wybrzeża Wielkiej Brytanii. Na całej wyspie funkcjonuje kolej kierowana przez Pana Szyneczkę nazywanego przez lokomotywy Grubym Zawiadowcą. Na kolei pracują lokomotywy parowe, spalinowe i wąskotorowe. Pracują także pojazdy drogowe, statki wodne, statki powietrzne, a nawet dżwigi oraz żurawie. Głównymi bohaterami serialu są Tomek, Edek, Henio, Gabryś, Kuba, Piotruś, Tobik i Emilka. Lokomotywy zawsze starają się dobrze wykonywać swoją pracę i są dumne gdy zawiadowca nazywa jej naprawdę użytecznymi.

~ ~ ~ ~

Bajka ma nawet swoją angielską i polską stronę w internecie. Oczywiście angielska strona jest duuuużo bogatsza od polskiej (pewnie w Anglii bajka ta jest albo była bardziej popularna niż u nas). Możecie na niej znaleźć Gry, Filmiki, Tapety, Lokomotywy, Strefę logowania i Apps czyli aplikacje mobilne. 
Gorąco Wam polecam zajrzeć do zakładki Lokomotywy (Engines), gdzie znajdziecie wszystkich bohaterów tej bajki. Z tego co sama widzę, od czasu gdy oglądałam ją ostatnio (czyli jakieś 8 - 9 lat temu) dużo, naprawdę duuuużo, nowych postaci się pojawiło. Po kliknięciu na daną postać możecie przeczytać kilka zdań o niej oraz posłuchać jaki dźwięk wydaje. Naprawdę fajnie wykonana strona. Ja Wam to mówię, stary koń !  xD Zresztą jak tylko trafiłam na tą stronę, to prawie zapomniałam o pisanym poście, tylko zaczęłam po niej szperać, słuchać głosów lokomotyw, grać i robić inne cuda - wianki. 

~ ~ ~ ~

Jest to moja ulubiona, najukochańsza, do dzisiaj oglądana (czasami) bajka. Pamiętam jeszcze jak oglądałam ją, gdy nie było dostępnej wersji polskiej. Uwielbiam tą wyjątkową atmosferę, te malutkie lokomotywki, wagoniki, stacyjki i inne tego typu rzeczy.
Dlatego jeśli macie czas, gorąco Was zachęcam do obejrzenia chociaż kilku odcinków (aktualnie bajka jest emitowana na kanale Polsat JimJam). A tych, którzy chcą bliżej zapoznać się z tą bajkową atmosferą odsyłam na anglojęzyczną stronę dotyczącą tej bajki. Mam nadzieję, że tak jak ja, przepadniecie dla niej. 

Mogłabym tą bajkę oglądać godzinami *.*


4 comments:

 1. Przeczytałam tytuł posta i pierwsze co pomyślałam to "WTF? kto to jest Tomek?" XD
  potem jak zobaczyłam ten kadr z filmiku jak jest na wstępie oświeciło mnie ! przecież ja się tego na oglądałam tyle (tylko z tego powodu że nic innego nie było xd)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahahahahahahahahaa XD
   To moja ulubiona bajka <3 Po prostu ją ubóstwiaaaam ♥

   Usuń
 2. Hahhaa.... Tomek xd.
  Czasami jak chodzę do mojej 3 letnie siostrzyczki to ona to ogląda, a ja razem z nią ;)

  OdpowiedzUsuń